Koloseum jest jednym z najbardziej charakterystycznych symboli Rzymu i całego świata.
Powstało jako amfiteatr dla wspaniałych spektakli, przetrwało wieki historii, przekształcając się kilkakrotnie, aby stać się jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych na świecie: pomyśl o tym, że jest wymieniony wśród 7 cudów współczesnego świata, a od 1980 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO!
Ale jak powstało Koloseum? Jakie wydarzenia naznaczyły jego historię? I jak udało mu się przetrwać do dnia dzisiejszego?
Amfiteatr Flawiuszów przeszedł przez wiele ważnych wydarzeń i różnych okresów historycznych, które przyczyniły się do tego, że jest tym, czym widzimy go dzisiaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj dalej, ponieważ w tym przewodniku odkryjesz fascynującą historię Koloseum, od jego początków do czasów współczesnych!
ALT! Jeśli znajomość historii Koloseum to dla Ciebie za mało i chcesz zobaczyć najsłynniejszy zabytek Rzymu na własne oczy, pospiesz się! Warto wiedzieć, że Amfiteatr Flawiuszów jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji na świecie. Dzięki rezerwacji online możesz uzyskać pierwszeństwo wejścia bez stania w kolejce i wiele innych korzyści!

Najlepiej sprzedające się
Koloseum i Forum Romanum + bilet z audioprzewodnikiem
Szybki dostęp i audioprzewodnik w zestawie: zwiedzaj Koloseum i Forum Romanum z jednym biletem.
Bezpieczna płatność
Natychmiastowe potwierdzenie
Bilet mobilny
Historia budowy Koloseum

Wnętrze Koloseum, namalowane przez Thomasa Cole’a, 1832 r
Kto zbudował Koloseum i dlaczego?
Budowa Koloseum rozpoczęła się w 70 r. n.e. na rozkaz cesarza Wespazjana z dynastii Flawiuszów.
Środki ekonomiczne na jego budowę pochodziły z łupów ze zdobycia Jerozolimy i podatków prowincjonalnych.
W miejscu, w którym dziś widzimy pomnik, przed jego budową znajdowało się sztuczne jezioro, które Neron chciał upiększyć swoją własną rezydencję, Domus Aurea. (Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Domus Aurea, polecam nasz artykuł o zabytkach w pobliżu Koloseum)
Wespazjan w rzeczywistości chciał zwrócić ludowi rzymskiemu tę część terytorium, które tyran przywłaszczył, i było to jedno z wielu działań związanych z damnatio memoriae zainicjowanych przeciwko Neronowi.
Amfiteatr został jednak ukończony przez Tytusa, który dodał trzeci i czwarty poziom siedzeń i zainaugurował go w 80 r. n.e., dając Rzymowi pierwszy wielki amfiteatr.
Prace zostały ukończone przez drugiego syna Wespazjana, Domicjana, który oprócz innych zmian kazał również zbudować piwnicę pod areną: spowodowało to koniec bitew morskich odbywających się w Koloseum.
Struktura i innowacje architektoniczne
Szacuje się, że Koloseum mogło pomieścić ponad 50 000 widzów, choć według niektórych historyków liczba ta mogła być nawet wyższa.
Amfiteatr składał się z czterech różnych porządków architektonicznych: pierwszy składał się z 80 łuków, podczas gdy w ostatnim podział został osiągnięty przez okna, które przeplatały kilka kwadratów.
Lochy Koloseum stanowiły swego rodzaju„zaplecze„: to tutaj gladiatorzy przygotowywali się do walki, a dostać się tam można było tunelem połączonym z Ludus Magnus. (Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Ludus Magnus, polecam nasz artykuł Zabytki w pobliżu Koloseum: co zobaczyć w pobliżu?)
To właśnie w lochach zawsze trzymano dzikie zwierzęta, które następnie przenoszono na arenę przez system zapadni i podnośników, który był również wykorzystywany do tworzenia części planu jako niespodzianki.
Czy wiesz, że Koloseum posiadało velarium chroniące widzów przed słońcem?
Velarium było rodzajem nowoczesnego namiotu, który pozwalał widzom w pełni cieszyć się spektaklami.
Chociaż historycy są pewni jego istnienia dzięki różnym źródłom, mają pewne wątpliwości co do tego, w jaki sposób mogło być podtrzymywane: najbardziej akceptowaną hipotezą jest to, że velarium było podtrzymywane przez mur i drewniane podpory wstawione w czwarty pierścień.

Najlepiej sprzedający się
Koloseum i Forum Romanum + bilet z audioprzewodnikiem
Szybki dostęp i audioprzewodnik w zestawie: zwiedzaj Koloseum i Forum Romanum z jednym biletem.
Bezpieczna płatność
Natychmiastowe potwierdzenie
Bilet mobilny
Pokazy w Koloseum

Gladiatorzy na płaskorzeźbie wewnątrz Koloseum | ID 30387887 © Pierre Jean Durieu | Dreamstime.com
Gladiatorzy i epickie bitwy
Nazwa niesławnych gladiatorów pochodzi od używanej przez nich broni: gladiusa.
Walki, w których brali udział, znane są jako munera, często organizowane przez zamożne rodziny w celu uhonorowania zmarłego krewnego.
W czasach cesarskich widowiska te stały się częścią Ludi, czyli igrzysk „sponsorowanych” przez cesarzy dla przyjemności własnej i ludu, których symbolem stało się Koloseum.
W ten sposób zaczęto oglądać krwawe walki gladiatorów, a nawet pojedynki z dzikimi bestiami.
Celem było, aby walki trwały jak najdłużej, aby maksymalnie zaangażować publiczność: czy wiesz, że właśnie dlatego arena jest owalna?
Ten geometryczny kształt pozwalał na widoczność każdej części areny bez martwych punktów; zapobiegało to również „osaczeniu” gladiatora.
Publiczność wiwatowała i dobrze się bawiła, igrzyska były ważnym momentem dla rzymskiego społeczeństwa i nie jest przypadkiem, że powiedzenie Juvenala„panem et circenses” stało się tak sławne.
Walczący dzielili się na różne kategorie w zależności od stosowanych technik ataku i broni, co wiązało się z różnymi rodzajami treningu.
Pary gladiatorów, które stawały naprzeciw siebie, zawsze należały do różnych kategorii, a najpopularniejszym momentem spektakli była część finałowa, w której zwycięzca pytał publiczność, jaki los zadać przegranemu.
Widzowie, za pomocą typowych gestów rąk, proponowali jaki los ma spotkać pokonanego wojownika, ale to cesarz miał ostatnie słowo.
Śmierć gladiatora była sporym wydatkiem dla cesarza, a także dla jego „właściciela” i oznaczała utratę lat treningu w jednej chwili. Życie gladiatora było bardzo ciężkie: w zdecydowanej większości przypadków gladiatorzy byli niewolnikami zmuszanymi do śmiertelnych walk i wyczerpującego życia. Ich jedyną nadzieją było odzyskanie wolności , jeśli zostali zauważeni przez patrycjusza za wyjątkową odwagę i siłę.
Naumachiae
Naumachiae to niesamowite bitwy morskie symulowane wewnątrz amfiteatru. Uważa się, że pierwsza w historii została zorganizowana przez Juliusza Cezara, który w 46 r. p.n.e. zlecił wykopanie basenu na Campus Martius, w pobliżu Tybru, aby świętować swoje triumfy.
Osobliwością tych bitew było to, że każda flota reprezentowała naród słynący z potęgi morskiej: na przykład w bitwie Cezara reprezentowani byli Egipcjanie i Fenicjanie.
Amfiteatry zostały wykorzystane do zorganizowania Naumachiae: zalewając arenę na kilka centymetrów, statki mogły unosić się na wodzie i w ten sposób stały się scenerią dla tych spektakli.
Powódź osiąganoza pomocą specjalnych rur, ale system w Koloseum nie został znaleziony w stanie nienaruszonym. Jednak jego użycie zostało postawione na podstawie obserwacji dwóch innych rzymskich amfiteatrów: tego w Weronie i tego w Meridzie.
Według źródeł, ostatnią naumachią zorganizowaną wewnątrz Koloseum była ta z czasów Domicjana w 85 r. n.e., biorąc pod uwagę, że kazał on wtedy zbudować podziemia , co uniemożliwiło tego rodzaju spektakl.
Upadek

Przykład Naumachii z obrazu Ulpiano Checa (1894)
Od symbolu imperium do upadku
Po upadku Cesarstwa Rzymskiego Koloseum przestało gościć spektakle i wkrótce zostało opuszczone.
W VI wieku było używane jako miejsce pochówku, a później jako forteca.
Koloseum było również używane jako schronienie, a czasem jako miejsce do trzymania zwierząt gospodarskich: amfiteatr był w stanie całkowitego opuszczenia.
W XIII wieku rodzina Frangipane zbudowała pałac-fortecę wewnątrz Koloseum, wraz z drewnianym chodnikiem dla patroli.
W średniowieczu Koloseum stało się również prawdziwym kamieniołomem: jeśli odwiedzisz pomnik, znajdziesz kamienne bloki „przebite”, ponieważ były one używane do odzyskiwania zawartych w nich metalowych chwytaków.
Później, w XV i XVI wieku, bloki trawertynu i marmuru były również wykorzystywane do budowy innych pałaców.
Trzęsienia ziemi i uszkodzenia konstrukcji
W średniowieczu niektóre gwałtowne trzęsienia ziemi zniszczyły dużą część konstrukcji: w 1349 r. zawaliła się strona południowa. Inne trzęsienia ziemi w późniejszych stuleciach spowodowały zawalenie się innych części Koloseum: upadłe materiały były często wykorzystywane do ponownego użycia, jak na przykład w 1634 r., kiedy bloki z amfiteatru zostały wykorzystane do budowy Palazzo Barberini, a w 1703 r. do budowy portu Ripetta.
Koloseum dzisiaj

Widok dzisiejszego Koloseum od frontu
Od ruiny do symbolu kultury
Odrodzenie Koloseum rozpoczęło się w 1675 roku: zostało ono uznane za święte miejsce upamiętniające chrześcijańskich męczenników. W 1749 r. papież Benedykt XIV ogłosił je kościołem poświęconym Chrystusowi.
Od XIX wieku rozpoczęła się wielka renowacja Koloseum kierowana przez Carlo Fea. W ten sposób rozpoczęły się prace architektoniczne mające na celu zapewnienie stabilności zabytku.
Zawalone części zostały również zrekonstruowane w sposób wierny oryginałowi, a nawet podczas dwudziestu lat faszyzmu Koloseum przeszło prace konserwatorskie zarządzone przez Mussoliniego w latach 1938-1939.
Najnowsze prace mają jednak zaledwie kilka lat: w 2018 roku wzięli w nich udział archeolodzy, konserwatorzy, architekci, inżynierowie, robotnicy budowlani i typografowie, a wszystko to pod nadzorem Parku Archeologicznego Koloseum.
W 1980 roku Koloseum zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a w 2007 roku zostało uznane za jeden z siedmiu cudów współczesnego świata.
Koloseum jest symbolem Rzymu i Włoch, a od 2002 roku widnieje także na włoskiej monecie o nominale 5 centów.
Mała ciekawostka: pochodzenie nazwy
Czy wiesz, dlaczego Koloseum nosi taką nazwę? W pobliżu Koloseum stał ogromny posąg Nerona. Kolos z brązu, od którego amfiteatr odziedziczył swoją nazwę.
Po śmierci tyrana posąg został przerobionytak, aby przedstawiał boga Słońca, a następnie, w 126 r. n.e., został przeniesiony, ponieważ August chciał zbudować świątynię Wenus i Rzymu, gdzie się znajdował, i dlatego został zburzony w epoce cesarskiej. W XIV wieku pewien sędzia twierdził, że Koloseum było głównym pogańskim miejscem na świecie, a nawet miejscem, w którym zebrało się siedmiu kochanków diabła: papież Benedykt XIV kazał więc egzorcyzmować Koloseum, a następnie poświęcić.
Często zadawane pytania
Prace nad budową Koloseum rozpoczęły się w 70 r. n.e. za panowania cesarza Wespazjana z dynastii Flawiuszów i zostały ukończone przez jego potomków Tytusa i Domicjana. W amfiteatrze organizowano wielkie widowiska dla ludności: reprodukcje bitew morskich, sceny epickie i walki gladiatorów. Po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego Koloseum zostało stopniowo opuszczone, a następnie wykorzystane do różnych celów: materiał, z którego zostało zbudowane, został ponownie wykorzystany na innych placach budowy, zadaszone przestrzenie były wykorzystywane jako stajnie lub mieszkania, a w średniowieczu część Koloseum była nawet wykorzystywana jako pałac-forteca przez rodzinę Frangipane. Kilka trzęsień ziemi na przestrzeni wieków spowodowało zawalenie się kilku części amfiteatru, więc od XIX wieku rozpoczęto poważne prace konserwatorskie. W 1980 roku Koloseum zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a w 2007 roku stało się jednym z cudów współczesnego świata.
1) Budowa Koloseum trwała około 10 lat i wykorzystano dziesiątki tysięcy niewolników;2) Zostało zbudowane na miejscu sztucznego jeziora: pierwotnie Neron chciał upiększyć swoją rezydencję, został osuszony po jego śmierci;3) Koloseum pierwotnie nie miało tej nazwy: nazywało się Amfiteatrem Flawiuszów na cześć dynastii, która zleciła jego budowę;4) igrzyska mogły trwać do 100 dni;5) pierwotnie Koloseum było pokryte marmurem, ale materiał ten został zabrany i wykorzystany do innych konstrukcji;6) Koloseum posiadało namiot, który osłaniał widzów przed słońcem i deszczem: historycy nie są zgodni co do tego, jak to działało, ale wydaje się, że velarium było wysuwane i podczas występów było obsługiwane w razie potrzeby;7) Po upadku Zachodniego Cesarstwa Rzymskiego Koloseum popadło w niełaskę: stopniowo porzucane zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem, stało się miejscem wielu zastosowań. Niektórzy w rzeczywistości budowali w nim schronienia i stajnie, a także było używane jako miejsce pochówku;8) Oprócz marmuru, innym materiałem szeroko stosowanym do budowy Koloseum był trawertyn, wydobywany około 32 km od Tivoli. Szacuje się, że potrzeba było 100 000 metrów sześciennych tego kamienia;9) Czy wiesz, że w Koloseum walczyli nie tylko gladiatorzy? Arena była zalana wodą i odbywały się na niej spektakularne bitwy morskie! W rzeczywistości statki były rodzajem scenografii, ale efekt był naprawdę niesamowity;10) Ten, który chciał budowy Koloseum, Wespazjan, zmarł, zanim jego wielki amfiteatr został ukończony i uruchomiony: zmarł w 79 rne i nie mógł uczestniczyć w inauguracyjnych igrzyskach, które odbyły się między 80 a 81 rne;
Dlaczego Koloseum jest zniszczone? Koloseum jest częściowo zrujnowane, ponieważ kilka jego części zawaliło się po trzęsieniach ziemi w różnych stuleciach.
Podczas zwiedzania Koloseum można zauważyć kilka „dziur” w kolumnach i wewnątrz kamienia, ale istnieje pewne wyjaśnienie. Te kamienne bloki w rzeczywistości zawierały metalowe chwytaki używane przez Rzymian do prawidłowego układania kamieni: po odkryciu, co kryją bloki, wykopano dziury, aby odzyskać materiał chwytaka, aby można go było stopić i ponownie wykorzystać.
Wnioski

Wejście na arenę Koloseum
Tutaj dochodzimy do ostatniej części naszego artykułu! Przeszliśmy razem przez historię Koloseum, począwszy od jego budowy na polecenie Wespazjana w 70 r. n.e. aż do czasów współczesnych.
Opowiedziałem, jak odbywały się spektakle i jakie są najbardziej osobliwe cechy amfiteatru.
Czytając nasz przewodnik, dowiedziałeś się, dlaczego Koloseum nie jest całe, ale wydaje się „złamane”, a teraz wiesz, że było używane do kilku celów: jako mieszkanie, podstawowa stajnia, miejsce pochówku, a także jako forteca.
Mogłeś przeczytać, że od XIX wieku podjęto poważne prace konserwatorskie, które zabezpieczyły strukturę Koloseum, które od tego czasu stało się częścią światowego dziedzictwa UNESCO i jednym z siedmiu cudów współczesnego świata.
Na koniec odpowiedziałem na najczęstsze pytania dotyczące historii Koloseum, ale jestem do Twojej dyspozycji, jeśli chcesz zadać więcej pytań: po prostu zostaw komentarz poniżej!
Jeśli historia Koloseum nie była dla ciebie wystarczająca i chcesz doświadczyć jej na żywo, wszystko, co musisz teraz zrobić, to kupić bilet wstępu.
Zobacz z bliska jeden z najsłynniejszych zabytków w historii! Zarezerwuj bilet do Koloseum z pominięciem kolejki tutaj i zanurz się w atmosferze starożytnego Rzymu!